UA

Білий карієс

Білі плями на зубах можуть бути суто естетичним недоліком, але також можуть свідчити про підвищений ризик розвитку карієсу або бути його початковою стадією. Це означає, що якщо ви помітили будь-які аномалії кольору зубів, вам слід звернутися до стоматолога для діагностики та необхідного лікування карієсу.

Білі плями на зубах - які причини їх утворення?

Існує два типи білих плям. Деякі з них виникають внаслідок порушення етапу формування емалі – амелогенезу. Тоді вони мають характер гіпомінералізації (недокальцифікації). Останні з'являються на вже сформованих зубах і є початковою стадією карієсу (декальцинації зуба). Найчастіше це відбувається через недостатню гігієну ротової порожнини, неправильне харчування, системні захворювання, порушення кількості та якості слини.

Білі плями на зубах у дитини - гіпомінералізація

Гіпомінералізація є порушенням розвитку, тобто виникає на етапі дозрівання емалі. Це якісна аномалія - емаль правильної товщини, але недостатньо насичена мінералами. Дозрівання емалі постійних зубів починається біля народження дитини і триває протягом наступних років життя. Його можуть порушувати різні чинники, такі як бактеріальні та вірусні інфекції, порушення обміну кальцію та фосфатів, ліки або надмірне надходження фтору.

Білі плями на постійних зубах

Особливим видом гіпомінералізації є молярно-різцева гопомінералізація. Проявляється у вигляді білих, а також кремових, жовтих і коричневих плям на поверхні різців і перших постійних молярів (шістки). Чим темніші плями, тим більш запущений ступінь захворювання. Білі плями вказують на найнижчий ступінь тяжкості. Один або кілька зубів можуть бути ненормальними. Незважаючи на те, що емаль правильної товщини, вона м'яка і пориста, тому її легко пошкодити. Це призводить до оголення дентину і дуже швидкому розвитку карієсу. Уражені зуби, також мають підвищену чутливість до подразників.

Білі каріозні плями

Початкова стадія карієсу може проявлятися білою плямою на зубі. Це місце, де внаслідок дії бактеріальних кислот мінеральні речовини були втрачені з поверхні емалі (демінералізація). Оскільки карієс ще не утворився, цю стадію називають передкарієсним. Найчастіше це наслідок гігієнічної недбалості і шкідливих харчових звичок (багата цукром дієта, часті перекушування, вживання солодких напоїв). На стадії білої плями можлива ремінералізація і гальмування прогресування захворювання - профілактика карієсу. Обов’язкова умова – усунення причинних факторів та проходження професійних профілактичних процедур у стоматологічному кабінеті. Інакше утворюється карієс і тканини зуба доведеться реконструювати.

Ризик появи білих плям збільшується під час лікування брекетами. При відсутності належної гігієни вони можуть з'явитися вже через 4 тижні після встановлення брекетів. Найчастіше вони розташовані навколо ортодонтичних брекетів і на лінії ясен - в місцях, де є бактеріальний наліт. Під час повсякденних гігієнічних процедур цим місцям слід приділяти особливу увагу.

Білі плями на поверхні зубів - флюороз

Флюороз - це тип гіпомінералізації, викликаний надлишком фтору, що надходить в організм в період амелогенезу. Частіше зустрічається на постійних зубах. Залежно від тяжкості вона може мати різний вигляд. Від невеликих білих плям на емалі, що покривають частину або всю поверхню зуба, до коричневого кольору. У найлегших формах білі плями на зубах видно лише після висихання. Зуби з легкою формою флюорозу мають підвищену стійкість до карієсу. У важких формах комплаєнс може підвищуватися.

Слід підкреслити, що фторпрофілактика разом із відповідним харчуванням є основними методами профілактики карієсу. Використання фторвмісних зубних паст у кількості та концентрації, рекомендованих науковими товариствами для кожної вікової групи, вважається безпечним. Детальну інформацію про дозування зубних паст та їх безпеку можна отримати, звернувшись до нашої стоматології в Дніпрі за безкоштовною консультацією.

Білі плями на зубах - як прибрати, як лікувати?

Лікування білих плям залежить від того, що їх викликало. Якщо вони є лише естетичним недоліком, можна скористатися багатьма методами, які пропонує естетична стоматологія. Проблема в тому, що плями свідчать про підвищений ризик розвитку карієсу або є його початковою стадією. У цьому випадку необхідно постійно перебувати під наглядом стоматолога і використовувати професійні ремінералізуючі процедури.

Особливого догляду потребують пацієнти з гіпоміналізацією молярно-різцевих зубів. Вони належать до групи високого ризику розвитку карієсу. Їм радять кожні три місяці відвідувати стоматологічний кабінет. Через підвищену пористість емалі, а отже їм слід приділяти особливу увагу якості гігієни порожнини рота. 

Всі пацієнти з підвищеним ризиком розвитку карієсу повинні пройти професійний інструктаж з гігієни ротової порожнини в стоматологічній клініці з підбором аксесуарів і засобів для чищення зубів. Кожен день вони повинні використовувати зубну пасту з фтором, яка має ремінералізуючі властивості.