UA

Лікування зубів під час вагітності

 Досить часто можна почути, що під час вагітності не можна лікувати зуби. Це стереотип, який має мало спільного з реальністю. Під час вагітності у жінки панує гормональна буря, яка, на жаль, не сприяє її зубам. Змінюється Ph слини, що сприяє росту мікроорганізмів у ротовій порожнині. Ранкова нудота і блювота, а також більш часті прийоми їжі (в тому числі вживання солодких або кислих продуктів) негативно впливають і сприяють прискоренню розвитку карієсу.

Лікування зубів під час вагітності

Професійна та регулярна гігієна ротової порожнини

Жінка повинна регулярно відвідувати стоматолога до вагітності, а під час вагітності – приблизно 2-3 рази. Лікар зможе постійно оцінювати стан зубів і вирішить, які процедури потрібно проводити під час вагітності, а які можна почекати. Вагітні жінки знаходяться в групі ризику гінгівіту. Цей стан називається гестаційним гінгівітом. Саме через гормони вагітності ясна набрякають, частіше кровоточать, болять і стають більш схильними до інфекції. Гінгівіт під час вагітності є цілком нормальним явищем і повністю зникає після народження дитини. Під час цього явища дуже важливо підтримувати зразкову гігієну порожнини рота.

Які процедури дозволені під час вагітності, а які ні:

Вагітній жінці необхідно частіше, ніж зазвичай, відвідувати свого стоматолога як для огляду, так і для можливого лікування зубів, а також для професійної гігієни ротової порожнини. Тому, якщо у вас виникає питання: "Чи можна робити ультразвукове чищення зубів привагітності?", то знайте - протипоказань для цього немає. Жінці на огляді у гінеколога проводиться УЗД черевної порожнини з використанням ультразвуків значно більшої інтенсивності, ніж у кабінеті стоматолога, і вони безпечні для пацієнтки та плода.

Лікування карієсу зубів

Карієс і зубний камінь є джерелом великої кількості живих і мертвих бактерій. Незважаючи на те, що живуть безпосередньо в ротовій порожнині ці бактерії через слизову проникають в кровоносні судини і, відповідно, у весь кровотік. Циркулюючи в крові, вони потрапляють до різних органів, таких як серце, нирки та суглоби, що може спричинити захворювання, а у випадку вагітності також вразити плід. Крім того, якщо не видалити зубний камінь, ясна кровоточать і викликають неприємний запах з рота.

Зуби потрібно лікувати і не допускати утворення карієсу. Багато вагітних пояснюють раптовий розвиток карієсу вагітністю. Це міф, що дитина забирає поживні речовини у вагітної жінки. Плід, звичайно, потребує всіх мікро- і макроелементів, які визначають його правильний розвиток, тому під час вагітності рекомендується здорове, збалансоване харчування. Швидкий розвиток карієсу у вагітних викликаний частим вживанням великої кількості цукру, недостатньою гігієною порожнини рота та відсутністю регулярного видалення зубного каменю.

Додаткову загрозу для зубів вагітних становить докучлива нудота. Під час блювоти зубна емаль розмякшується шлунковими кислотами, а точніше соляною кислотою. Таким чином руйнується зовнішня структура зуба, що зрештою викликає незворотні зміни емалі та дентину.

Лікування каналів зуба та рентген ротової порожнини

Необхідність лікування кореневого каналу є наслідком розвитку запущеної каріозної порожнини, при якій карієс, проникаючи глибоко в тканини зуба, врешті-решт досягає зубної пульпи. Розвивається запалення пульпи, що найчастіше проявляється сильним безперервним зубним болем і набряком навколишніх тканин.

Незмінним елементом правильно проведеного лікування кореневих каналів є рентген. Під час вагітності слід уникати рентгенологічних досліджень, особливо в першому триместрі. Якщо необхідне обстеження - завжди надягайте захисний халат, який мінімізує вплив іонізуючого випромінювання на плід. Без вищесказаної діагностики, стоматолог не знає, в якому стані навколишня кістка зуба, чи дійсно вона придатна для лікування кореневого каналу, чи її потрібно буде видалити. Лікар обов’язково збирає детальний анамнез і запитує у пацієнта старі рентгенівські знімки, якщо вони є (панорамний знімок не старше року), щоб перевірити приблизний стан пародонту та кісткової тканини. При необхідності за консультацією з лікарем-акушером буде прийнято рішення про необхідність проведення необхідного рентгенівського знімка.

Альтернативою негайної антисептичної обробки кореневих каналів є проведення процедури девіталізації пульпи зуба і відкладення остаточної обробки до закінчення вагітності. Це спосіб надання екстреної допомоги пацієнтці, особливо у випадку вагітності на останніх строках. Загалом слід уникати непотрібних стресових факторів. Через кілька днів після процедури больові симптоми зазвичай припиняються.

Чи можна знеболювати вагітних?

Якщо є ймовірність больових відчуттів під час процедури, пацієнта можна знеболити відповідно підібраним місцевим анестетиком, використовуючи до двох ампул препарату з адреналіном (не норадреналіном!) у розведенні 1:200 000.

  • показані: лідокаїн, ропівакаїн, артикаїн і прокаїн
  • протипоказані: прилокаїн, мепівакаїн і бупівакаїн

Під час вагітності слід уникати седації та загальної анестезії. Знеболюючі препарати слід застосовувати лише за потреби, протягом якомога більш короткого часу та в найменшій ефективній дозі.

  • допустимо: парацетамол (протягом всієї вагітності), ібупрофен, напроксен, диклофенак (дозволено тільки в 1 і 2 триместрі)
  • протипоказані: аспірин, опіоїди.

Прийом антибіотиків

У разі необхідної необхідності - сильного болю і набряку, пацієнту може бути призначений відповідний антибіотик для усунення триваючого запалення.

  • прийнятні: амоксицилін, пеніцилін G, цефалоспорини (наприклад, цефуроксим) і кліндаміцин
  • неприпустимі: кламроміцин, тетрацикліни, аміноглікозиди, сульфаніламіди та метронідазол

Хірургічне лікування

Планові процедури (узгоджені заздалегідь - не пов'язані з гострою або невідкладною допомогою) слід відкласти не раніше ніж через 6 тижнів після закінчення вагітності. Екстрену (невідкладну) операцію бажано проводити у 2 триместрі вагітності. Процедури вагітним слід проводити в положенні сидячи. Протипоказаннями до хірургічних операцій є багаторазові викиди, анемія у вагітних або гемофілія.

Чому перший та останній триместри такі важливі?

У першому триместрі вагітності відбувається органогенез, тобто формування органів у плода. Будь-які втручання в організм вагітної в цей період протипоказані. В останньому триместрі високий ризик скорочень і передчасних пологів через прийом певних ліків, їх надмірної кількості або додаткового стресу.

Лікування зубів під час вагітності в OCTA Dental Clinic

Візит до стоматолога в нашому кабінеті проходить у спокійній обстановці, у невимушеній та дружній атмосфері під наглядом кваліфікованих спеціалістів. У нас є все обладнання та матеріали, які абсолютно безпечні для всіх майбутніх мам. Наші вагітні пацієнтки почуваються у нас у повній безпеці та комфорті. Дорогі жінки, вагітність - ідеальний час, щоб знову подружитися зі стоматологом.