UA

Що таке карієс зубів?

Понад 80% українців борються з карієсом, у половини 3-річних дітей уже є дірки в зубах, а відсоток дорослих беззубих продовжує зростати. Статистика показує, що з карієсом, на жаль, все не добре. Які його причини, чим він проявляється і як запобігти карієсу?

Що таке карієс зубів  і як його лікувати

Що викликає карієс?

Може бути багато непрямих причин руйнування зубів, але карієс безпосередньо спричиняється бактеріями в ротовій порожнині, зокрема тими, які накопичуються в зубному нальоті. Вони метаболізують цукор з утворенням кислот, які демінералізують («розчиняють») емаль. Так утворюється порожнина, яку в народі називають «зубною ямкою».

Щоб жити і знищувати наші зуби цим бактеріям потрібен цукор (глюкоза, фруктоза або сахароза), трохи часу і «спокій», тобто відсутність або недостатня гігієна ротової порожнини і занадто рідкісні візити до стоматолога. Погана дієта, багата простими цукрами та дисахаридами, у поєднанні з нечищенням зубів після їжі та/або відсутністю регулярних оглядів і лікування зубів безпосередньо призводить до карієсу.

Симптоми карієсу

На самому початку карієс проявляється досить ледь помітними білими плямами на коронках, однак їх можна виявити в кабінеті у стоматолога. На наступному етапі (якщо зуб не лікувати) пляма змінює свій колір на темний - цей колір видно неозброєним оком. Карієс, що розвивається, проходить глибше (до пульпи), викликаючи додаткову чутливість і/або біль, і поширюється на інші зуби. При каріозних ураженнях одним із симптомів також може бути неприємний запах з рота. Іноді карієс добре прихований, розвиваючись між зубами (міжзубний карієс) або навіть у центрі зуба, тоді як емаль виглядає цілою. Тому іноді для його виявлення необхідно провести рентгенологічне дослідження.

Лікування та методи профілактики карієсу

Для того, щоб запобігти карієсу, необхідно дотримуватися правильного харчування та ідеальної гігієни та догляду за порожниною рота. Варто виключити з меню цукор, відмовитися від продуктів із високим ступенем обробки, не вживати продукти з консервантами, не пити солодких напоїв і щодня забезпечувати організм найважливішими інгредієнтами, мінералами та вітамінами. Білок, магній, кальцій, фосфор, вітамін D, C, K і B12 необхідні.

Слід чистити або хоча б полоскати зуби після кожного прийому їжі, щоб між ними не накопичувалися залишки їжі і на них не залишалися залишки напоїв. Використовуйте зубну нитку або іригатор для ретельного очищення міжзубних проміжків принаймні раз на день (бажано перед сном). Також варто регулярно користуватися звуковими зубними щітками, завдяки яким легше запобігти утворенню нальоту. Час від часу також добре фторувати зуби за допомогою зубної пасти з фтором або підтримувати ремінералізацію емалі спеціальними препаратами (ополіскувачі або гелі з мінералами).

Але іноді буває, що незважаючи на профілактику карієсу емаль демінералізується (наприклад, через її індивідуальні властивості, специфічний склад слини тощо). Тоді потрібно якомога швидше почати лікувати карієс у стоматолога.

Видалення карієсу в кабінеті полягає в очищенні осередку ураження і пломбуванні порожнини відповідним стоматологічним матеріалом. Щоб зупинити процес захворювання, необхідно вилікувати всі зуби, уражені карієсом, а також проводити належну профілактику, пам’ятаючи, що карієсом можна заразитися і від когось іншого.

Як захистити дітей від карієсу?

Профілактику карієсу у дітей необхідно починати на етапі прорізування перших молочних зубів. Тоді каріозні бактерії можуть атакувати, а руйнування первинних зубів позначається на подальшому «стані» постійних зубів. Що вам обов'язково потрібно пам'ятати?

 

  • ● Гігієна порожнини рота має першорядне значення. Молочні зуби треба мити! Обов'язково вранці і ввечері, а краще після кожного прийому їжі. Важливо підібрати зубну щітку, яка підходить для порожнини рота та зубів дитини, а також використовувати зубну пасту, яка відповідає віку дитини.
  • ● Молочні зуби також необхідно лікувати відразу після зміни емалі або карієсу, щоб запобігти поширенню карієсу.
  • ● Не давайте дитині солодкі напої, особливо якщо вона все ще п’є з соски та/або вночі чи між прийомами їжі.
  • ● Варто виключити з раціону солодощі та зменшити перекушування між прийомами їжі, щоб рН у роті залишався на належному рівні якомога довше.
  • ● Найкраще уникати продуктів, які потребують тривалого жування та/або які прилипають до зубів.
  • ● Не можна допускати, щоб ваш малюк заразився карієсом від інших, тому не користуйтеся одними столовими приборами, не облизуйте пустушку дитини тощо.

 

Для ефективної профілактики карієсу також необхідні регулярні огляди у дитячого стоматолога (не рідше одного разу на півроку). Крім оцінки стану зубного ряду, стоматолог може захистити молочні зуби, запломбувавши фісури молярів і покривши лаком гладкі поверхні зубів.