Симптоми карієсу
Карієс зубів – бактеріальне захворювання, яке виникає внаслідок недбалого дотримання гігієни ротової порожнини та неправильного харчування. Особливо вразливі люди з зубним нальотом, що швидко зростає, з ортодонтичними апаратами та часто вживають солодкі продукти. Чим лікують карієс і як йому запобігти?
Симптоми карієсу та профілактика захворювань зубів
Що таке карієс і як він утворюється?
Карієс – бактеріальне захворювання зубів. Його розвиток пов'язаний з недостатньою гігієною порожнини рота. Це частіше зустрічається у людей, які регулярно вживають цукор. Є енергетичним субстратом для каріозних бактерій, що ростуть у зубному нальоті - Streptococcus mutans, Streptococcus oralis, Streptococcus mitis, Streptococcys sanduinus, Actinomyces, Veillonella. Кислоти, що виробляються цими бактеріями, викликають декальцинацію емалі та ініціюють карієс, що призводить до карієсу.
Кислоти, що утворюються в результаті вуглеводного обміну, нейтралізуються слиною приблизно через півгодини. Емаль ремінералізується за рахунок виділення з неї кальцію і фосфору. Щоб цей процес відбувався належним чином, рН ротової порожнини повинен підтримуватися протягом тривалого часу вище 5,5. Коли ми перекушуємо між прийомами їжі і часто їмо солодкі продукти, занадто кислий рН перешкоджає процесу відновлення емалі. Ремінералізація гальмується, а такі елементи, як фосфор, калій і кальцій, вимиваються з неорганічної частини зубів, викликаючи демінералізацію емалі.
Симптоми карієсу
Першим симптомом карієсу є зміна кольору зуба у вигляді білих або коричневих плям. Вони розвиваються в результаті пошкодження емалі. Потім утворюється порожнина, яка збільшується в розмірах. На початковій стадії карієс безболісний. Біль виникає, коли уражаються глибші тканини зуба, що робить їх гіперчутливими.
Стадії розвитку карієсу
Карієс розвивається поетапно. Спочатку це видно як біла зміна кольору на поверхні зуба. Потім з’являються карієси, які все глибше проникають у шари зуба. Нелікований карієс може ускладнитися абсцесом зуба та прогресуванням інфекції навіть до щелепної кістки. Етапи включають:
- білі плями на зубному ряду
- демінералізація емалі
- руйнування дентину
- залучення пульпи зуба
- утворення абсцесу
- втрата зубів
Кожна стадія розвитку карієсу вимагає консультації стоматолога.
Лікування карієсу
Як вилікувати карієс? Першу стадію карієсу можна запобігти запровадженням належної гігієни порожнини рота, фторвмісної зубної пасти та виключення цукру з раціону. Відповідний препарат з фтором повинен підібрати стоматолог. Але при пошкодженні емалі і утворенні каріозної порожнини найчастіше доводиться ставити пломбу. Іноді застосовуються методи малоінвазивного лікування карієсу: пломбування, інфільтрація карієсу, профілактичне пломбування, препарування щілин, тунельне препарування, хіміомеханічне видалення карієсу, абразивне препарування, лазерне препарування.
На четвертій стадії розвитку карієсу, коли вражається пульпа зуба, найбільш поширеним лікуванням є лікування кореневих каналів. При більш запущеному карієсі зуб видаляють. Якщо пацієнт ігнорує симптоми, є ризик, що інфекція вразить не тільки зуб, але і прилеглі кістки.
Неінвазивне лікування раннього карієсу
Початкове каріозне ураження, що проявляється у вигляді білої плями, є ознакою підповерхневої демінералізації емалі. Цю емаль можна відновити, якщо рН стає нейтральним у найближчому оточенні та доступна необхідна кількість фосфату та кальцію. Це дозволяє провести реконструкцію частково розчинених кристалів апатиту - ремінералізацію. Цей процес прискорюється наявністю фторидів, перенасиченням розчину біодоступним кальцієм, фосфатами та зміною рН слини до більш лужного. Фториди є найбільш часто використовуваним ремінералізуючим агентом для зупинки розчинення емалі в кислому середовищі. При підвищенні рН (у бік, близький до 5,5) утворюються нові більші кристали, що містять більше фтору - фторапатит, фторгідроксіапатит, більш стійкі до подальшої демінералізації. У стоматологічному кабінеті зазвичай використовують фтористі лаки, які наносять 3-4 рази з інтервалом у тиждень. Для домашнього використання рекомендуються лікарські пасти з високим вмістом фтору, наприклад Duraphat 5000, Clinpro 5000.
Використовується також комплекс фосфопептид казеїнату з аморфним фосфатом кальцію, відомий як Recaldent. Цей комплекс зв’язується з поверхнею зуба, нальотом, гідроксиапатитом і м’якими тканинами, що оточують зуб, стаючи джерелом біодоступних іонів фосфату та кальцію. Це забезпечує ремінералізацію, поступове зменшення каріозного плями та зниження чутливості зуба. Продукти, що містять ці комплекси, включають Tooth Mousse і MI Paste.
Інша сполука, яку називають біоактивним склом, - це фосфорилікат натрію і кальцію, торгова назва якого NovaMin. При контакті зі слиною він виділяє іони кальцію, натрію і фосфору. Іони натрію буферизують кисле середовище, викликаючи підвищення рН, перешкоджаючи демінералізації. Іони кальцію та фосфору кристалізуються, утворюючи новий шар гідроксиапатиту, який заповнює пошкодження. NovaMin використовується в зубних пастах для гіперчутливих зубів, таких як Sensodyne Rebuilding and Protection, а також у ремінералізуючих пастах, таких як Sensodyne NUPRO Professional Totthpaste with NovaMin.
Профілактика карієсу
У профілактиці карієсу найважливішими є два основні елементи: правильна гігієна ротової порожнини та обмеження споживання цукру та їжі, що прилипає до зубів. Продукти, яких ми повинні уникати, зокрема, включають:
- помадка, карамель
- липкі цукерки з масою ірисок
- сухофрукти
- солодкі напої
- джеми та джеми
- файли cookie
- білий хліб
- чіпси і чіпси
Такі цукри, як сахароза, глюкоза, фруктоза і мальтоза, мають найсильніший карієсогенний, тобто карієсогенний потенціал, оскільки вони швидко перетворюються на кислоти. Такі молочні цукри, як лактоза або галактоза, метаболізуються набагато повільніше.
Правильна гігієна ротової порожнини для підтримки здоров’я зубів і ясен повинна складатися з:
- чистити зуби не менше двох разів на день зубною щіткою підібраної м’якості
- використання зубної нитки принаймні раз на день
- використання рідини для полоскання рота
- регулярна гігієна у стоматолога
Карієс, безумовно, відноситься до тих захворювань, які краще попередити, ніж лікувати. Тому варто систематично проходити стоматологічний огляд, стежити за належною гігієною порожнини рота та здоровим харчуванням.